top of page
Search

The one with the battle of celery juice...

  • Writer: Ms. Brandi
    Ms. Brandi
  • Jun 24, 2020
  • 1 min read

So as per my last post my mom and I have been starting every morning with 12 oz of celery juice. We started drinking it in powder form. And a cousin of mine recommended me trying to blend celery stalks instead since I don't have a juicer at home and we did just that. We blended the stalks in the blender with some water and strained it thru a cheese cloth. This is our taste test.

This is freshly blended celery juice.

This is celery juice that is made from celery powder and water.

These are a side by side look at the juices.


Price:

Powder form is $18 for 40 servings

$18/40=$0.45 cents per serving

1 bunch of celery is $1.67 for 2 servings

$1.67/2=$0.83 cents per serving

...

Moms thoughts:

Powder: Has a stale flavor

Fresh: Smooth, packs a punch, taste fresh

...

My thoughts:

Powder: Smooth and rich in flavor

Fresh: Strong and tart

...

Moms over all winner: Fresh

My over all winner: Powder form


 
 
 

Comentarios


Post: Blog2_Post

Subscribe Form

Thanks for submitting!

©2020 by The Real Ms. Brandi. Proudly created with Wix.com

bottom of page