The one with the battle of celery juice...
- Ms. Brandi
- Jun 24, 2020
- 1 min read
So as per my last post my mom and I have been starting every morning with 12 oz of celery juice. We started drinking it in powder form. And a cousin of mine recommended me trying to blend celery stalks instead since I don't have a juicer at home and we did just that. We blended the stalks in the blender with some water and strained it thru a cheese cloth. This is our taste test.

This is freshly blended celery juice.

This is celery juice that is made from celery powder and water.

These are a side by side look at the juices.
Price:
Powder form is $18 for 40 servings
$18/40=$0.45 cents per serving
1 bunch of celery is $1.67 for 2 servings
$1.67/2=$0.83 cents per serving
...
Moms thoughts:
Powder: Has a stale flavor
Fresh: Smooth, packs a punch, taste fresh
...
My thoughts:
Powder: Smooth and rich in flavor
Fresh: Strong and tart
...
Moms over all winner: Fresh
My over all winner: Powder form
Comentarios